Sıradaki içerik:

Sosyal Fobi

e
sv

Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz sanal para birimi olan Bitcoin nedir? İnsanlar sürekli bu soruyu soruyor ama net bir yanıt alamıyorlar. Söyledikleri gibi Bitcoin güvenilir mi? Bitcoin nasıl satın alınır? Soruların yanıtlarını makalemizde detaylı bir şekilde veriyor olacağız.

Bitcoin Nedir? Güvenilir Mi?

Dijital para birimi olan Bitcoin, hayatımıza 2008 yılında girdi. Birkaç sene öncesine kadar çok fazla değerli olmayan bu sanal para birimi, son dönemlerde yatırımcılarına dudak uçuklatacak rakamlarda kar yaptırdı.

Fakat Bitcoin ismini yeni duymuş insanlar hala güvensizlik içinde Bitcoin nedir, Bitcoin güvenilir mi, gibi soruları sormaya devam ediyor. Aslında bu sorular gayet normal çünkü kazanç gerçekten de inanılamayacak kadar fazla!

bitcoin nedir Bitcoin, tüm dünyada kabul gören dijital bir para birimi olmanın yanında, bir yatırım aracıdır. Yaklaşık 10 yıl önce Satoshi Nakamato takma isimli Craig Wright tarafından ortaya atılan Bircoin fikri başarılı olmuş ve güncel döviz kurlarını alt üst etmiştir.

Milyonlarca kullanıcısı olan Bitcoin elle tutulabilir ya da tabiri caizse, yastık altında saklanabilir bir para birimi değildir; yalnızca internet üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Elbette hal böyle olunca akıllara şu soru geliyor; Bitcoin bozdurulabilir mi? Bitcoin ile alışveriş yapılabilir mi? Merak etmeyin, bu sanal para biriminin geçtiği sanal internet sitelerinden rahatlıkla alışveriş yapabilir, yine sanal döviz bürolarında Bitcoin’inizi bozdurarak Dolar, Euro ya da Türk Lirası alabilirsiniz.

Bitcoin nedir, sorusuna yanıt verdikten sonra, Bitcoin nasıl satın alınır, beraber inceleyelim.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Öncelikle yukarıda söylediğimizi tekrar edelim; Bitcoin, elle tutulur bir para birimi değildir. Yani Euro, Dolar, Sterlin, Türk Lirası gibi Bitcoin’i cebinizde taşıyamaz, bahşiş olarak bırakamazsınız. Bunu tıpkı internetteki diğer yatırım araçlarına benzetebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ve sanal para birimlerinin kabul görmesiyle beraber Bitcoin internetten güvenli bir şekilde satın alınabilir hale geldi. Peki, Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin satın almak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

  • Öncelikle ilk yapmanız gerekeni Bitcoin için bir sanal cüzdan (wallet) hesabı açmanız. Bunun için Bitcoin resmi sitesi önerimizdir. Elbette dilerseniz Türkçe siteleri de tercih edebilirsiniz.
  • Bitcoin için cüzdan açmak ücretsizdir ve özel bilgileriniz talep edilmez. Kullandığınız cihazı seçip, cüzdan uygulamasını kurmanız, Bitcoin satın almak için yapmanız gereken ikinci işlem.
  • Cüzdanınızı oluşturduktan sonra, sanal cüzdanınızı banka hesaplarınızdan birisine bağlamanız gerekecektir ki bu noktada bankanıza küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu işlem, satın alacağınız Bitcoin’leri hesabınıza aktarıp nakit olarak kullanabilmeniz için önemlidir.
  • İşlemler tamamlandığında, Bitcoin ticareti yapan platformlara üye olarak, alacağınız Bitcoin miktarını belirleyip para yatırmanız yeterli olacaktır.

Bitcoin satın almak bu kadar basit. Peki Bitcoin güvenilir mi? Bu konuda hiç kimse net bir bilgi vermiyor ama var olduğundan bu yana kullanıcıları hiçbir şikayette bulunmadı. Amerikan hükumeti kimi zaman Bitcoin karşıtı bir tutum sergilese de, para birimini dilediği gibi denetleyemedikleri için böyle bir tavır takındıkları oldukça açık.

Eğer Bitcoin yatırımı yapmak istiyorsanız, biraz riskli olduğunu belirtmekte fayda var. Zira bu kadar hızlı yükselen bir sanal para biriminin bu kadar hızlı bir şekilde düşüşe geçmeyeceğinin hiçbir şekilde garantisi bulunmamaktadır.

Şu an (05.12.2017) bir Bitcoin 11.917,30 Amerikan Doları, 45.870,88 Türk Lirası değerindedir.

Bitcoin Nedir Sorusuna Farklı Bir Bakış: Bitcoin Madenciliği

“Dijital saman yığınında, dijital iğne aramak.”

Bilgisayarınıza belirli komutlar girerek, özellikli bir sayıyı buldurma çabasına Bitcoin madenciliği adı veriliyor. Oldukça karışık bir süreç olduğu için detaylara girmeyeceğiz ama konu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Öncelikle Bitcoin madenciliği artık pek mümkün değil. Çünkü Bitcoin zaten oldukça değerli bir sanal para birimi oldu. Eğer bundan dört ya da beş yıl önce Bitcoin madenciliği yapmak isteseydiniz, başarı oranınız çok daha yüksek olabilirdi.

Madencilik adı verilen bu işlem, bilgisayar üzerinden belirli algoritmalar ile gerçekleştiriliyor ve bilgisayar özellikleriniz ne kadar yüksekse o kadar şansınız artıyor. Bu madencilik işlemi için özel olarak kurulmuş “pool” yani havuzlar da bulunmakta.

Algoritmaları kullanıcılara dağıtıp, bu işlemler ile Bitcoin üretme ya da Bitcoin madenciliği işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemlerin yapılma sebebi tamamen güvenlik; kurucu, her isteyen Bitcoin üretemesin diye gittikçe zorlaşan bir algoritma oluşturmuş.

Bitcoin değerinin artması da bu nedenle; talep arttıkça, sınırlı sayıda üretilmiş olan Bitcoin’ler de değerleniyor. Önceden belirlenmiş olan üretim sayıları bu nedenle aşılmıyor.

Bu makalemizde sizler için Bitcoin nedir, Bitcoin nasıl alınır, Bitcoin güvenli mi, gibi soruların yanıtlarını vermiş olduk. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Erkeklere Özel Teknoloji

En Az Yakan Dizel Arabalar

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.