Sıradaki içerik:

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

e
sv

Cevizin İnsan Sağlığına Önemi ve Faydası

Cevizin Tüketilmesin Önemi

Ceviz İran, Türkiye, Yunanistan, Kore gibi geniş coğrafyaya yayılan zengin bir besin kaynağıdır. Anadolu’ ya kervanlarla ve çeşitli göçlerle gelir ve dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilir. Cevizin faydaları Çocukken dedelerimizin bahçelerinden topladığımız cevizlerin kabuklarını soyarken ellerimizi kına gibi boyadığını birçoğumuz hatırlarız.

Cevizin Faydaları ve Kullanım Alanları

Öyle ki eski çağlarda insanlar sadece yemeklerde değil saçlarına renk vermek için hatta kıyafetlerini boyamak için cevizi kullanırlarmış.

Hatta Persler’de ceviz sadece saraylıların yiyebileceği önemli bir besin kaynağıymış. İnsanlar evlerine bereket getirsin diye ceviz torbalarını duvarlara asarlarmış.

Annelerimizin işe ve ya okula giderken cebimize iliştirdiği ceviz eski tarihten bu yana hala önemini koruyor. Önemli besin kaynağını olan cevizi yakından tanıyalım.

Cevizin İçerisindeki Besin Kaynakları

100 gr kuru cevizin içinde ortalama;

 • Enerji                                            667 kcal
 • Su                                                  3,63 gr
 • Protein                                         14,57g
 • Yağ, toplam                                 64,82gr
 • Karbonhidrat                              3,68g
 • Lif, toplam                                   11,50g
 • Tuz                                                8 mg
 • Demir                                           2,34 mg
 • Fosfor                                           365 mg
 • Magnezyum                                165mg
 • Potasyum                                    437 mg
 • Kalsiyum                                      103 mg
 • Çinko, B-6 ve E vitamini gibi daha birçok önemli bileşen bulunur.

 Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz günlük yaşantımızda tatlıların, salataların hatta yemeklerimizin içini tatlandıran bazen de atıştırmalık olarak tükettiğimiz bir sert kabuklu meyve çeşididir.

Cevizin önemi

Cevizin Kalp ve Beyin için Faydaları

Araştırmalara göre cevizin içindeki bileşenler kalsiyum ve kemik yapısının gelişimini sağladığı kanısında. İçinde bulunan demir vücudun işlevini sağlıklı bir şekilde yürütmesine yardımcı olurken, içinde bulunan bakır ise vücudumuzdaki enzimlerin düzenli çalışmasına katkı sağlar.

Hepimiz cevizin dış yapısını beyine oldukça benzetiriz. Araştırmacılar.

İnsan beyninde bulunan gümüş elementinin sadece cevizde bulunduğunu söylüyor. Beyin için gerekli olan bileşenlerin cevizin içinde bulunması bu benzerliğin tesadüf olmadığını gösterir.  Ceviz Tıp 2 diyabet gibi tehlikeli bir hastalık için de oldukça önemli bir besindir. İn süline karşı duyarlılığın azalmasında etkilidir.

Yapılan bir araştırmada günde belirli miktarda ceviz tüketen hastaların kolesterol düzeylerinin iyileştiği gözlemlenmiştir. Fakat bu tip hastalar beslenme programlarında kullanacakları ceviz miktarını doktor ve beslenme uzmanı gözetiminde yapmaları onlar için daha faydalı olacaktır.

Cevizin Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Önemi

Ülkemizde en sık rastlanan hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları gelir. Yapılan araştırmalarda elde edilen istatistiklere göre 2020 yılında birçok insan kalp hastalığından hayatını sonlandıracaktır. Kalbimizi besleyen besinlerden biri de cevizdir. Ceviz doymuş yağ asitleri bakımından zengindir. Kalp hastalıklarına iyi gelir ve oluşma riskini azaltır. Ceviz tüketimi aşırıya kaçmadan ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

 • Ceviz kolestrol içermediğinden kan kolestrolünü yükseltmez. Tekli doymuş yağ asitleri içermesi, polifonellerden zengin olması kalp damar hastalıklarından korur. Kötü kolestrol olarak bilinen LDL yi düşürür. Fakat kilolu bireylerin cevizi diyetlerinde kullanırken beslenme uzmanlarına danışarak tüketmeleri gerekir.

Çocuklarda Ceviz Tüketiminin Önemi

Okul dönemi başladı. İlk defa okula gidecek olan öğrenciler, sınava hazırlanan son sınıf öğrencileri ve diğerleri. Hepsinin amacı iyi bir gelecek. Derslerde başarılı olabilmek adına ve öğretilenleri kavrayabilmek için iyi beslenmek çocuklar için önemlidir. Cevizin beyine benzeyen yapısı aslında bize ufak bir işaret verir. Çinko ve demir gibi minerallerden zengin olan ceviz çocukların beyin gelişimi için oldukça önemli olduğu bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 • Çocuklar okul dönemlerinde sık sık acıkırlar ve genelde çikolata şeker gibi ürünleri yemeyi tercih ederler. Çocuklara ara öğünlerde ceviz yedirebileceğimiz gibi ceviz tüketmeyi sevmeyen çocuklara yemeklerinin üzerine ve ya salatalarına koymayı deneyebiliriz. Ceviz düzenli tüketildiğinde hafızayı güçlendirir, uyku düzeni sağlar. Çocukların gelecekte daha sağlıklı ve başarılı olmaları için sağlıklı beslenme programına cevizi de bulundurmak gerekir.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.