Takip Edin

Diş Gıcırdatmanın Zararları ve Tedavi Yöntemi!

Diş Gıcırdatmanın Zararları ve Tedavi Yöntemi!

Sağlık

Diş Gıcırdatmanın Zararları ve Tedavi Yöntemi!

Diş Gıcırdatma, Yüz Şeklini Değiştiriyor ve Yaşlandırıyor!

Diş Gıcırdatmanın Zararları ve Tedavi Yöntemi!

Stresin vücudumuzda meydana getirdiği gece diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı bunlardan birisi. Diş gıcırdatmanın zararları ve tedavi yöntemleri için DT. Güzin Kırsaçlıoğlu ile yapmış olduğumuz röportajı okuyabilirsiniz

Stres, çağımızın en büyük sorunlarının başında yer almaya başladı. Gün geçtikçe artan stres, hayatımızın bir parçası haline gelerek düşüncelerimizi ve duygularımızı etkiliyor.

Ama bu durumdan etkilenen sadece duygularımız değil. Vücudumuz da duygularımız kadar stresten payını alıyor.

Stresin vücudumuzda meydana getirdiği gece diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı bunlardan birisi.

Gece boyunca yapılan bu eylem dişlerimizi aşındırıyor, kırıyor ve çatlatıyor.

Diş Gıcırdatma, Yüz Şeklini Değiştiriyor ve Yaşlandırıyor!

Diş gıcırdatma alışkanlığının ortadan kaldırılması için öncelikle yapılacak davranışların başında stres faktörlerinden uzaklaşmak ve kendimizde yapacağımız değişimler geliyor.

Dişlerimiz, gün içerisinde çoğunlukla yemek yerken ve bazen de yutkunurken birbirine temas ediyor. Bu eylemlerde dişlerin birbirine değme süresi maksimum 15 dakikayı geçmiyor. Bakıldığı zaman normalde dişler gün içerisinde birbirine uzun süre temas etmiyor.

Dişler Geceleri Daha Çok Gıcırdatma Sorunu Yaşıyor.

Dişlerimizi gece boyunca gıcırdatma ve sıkma eylemi sonucu oluşan temas ise gün içerisinden daha fazla. Bu süre uykunun derinliğine göre değişse de dişlerimiz geceleri 15 dakikadan daha fazla süre içinde birbirine temas ediyor.

İlginizi çekebilir :  Reflü Hastalarına Beslenme Önerileri!

Hüzünlü Dudak Sendromu Nedir?

Diş sıkma alışkanlığı yüzün şeklinin bozulmasına, yüzün kareleşmesine, dudakların, çenenin ve gıdığın deformasyonuna hatta yüzün yaşlanmasına neden oluyor. Sıkma hareketi sonucu yüzdeki kareleşme, yanak kaslarının gelişerek kalınlaşması sonucu meydana geliyor.

Gece boyu diş gıcırdatma ve diş sıkma problemleri yaşayan kişilerin ise bu duruma önlem alması gerekiyor. Önlem alınmazsa dişler aşınıyor ve alt yüzü taşıyan sistemin aşınması sonucu sistem çöküyor.

Dudak kenarları, çene ucu ve gıdıkta bu çöküşten etkileniyor. “Hüzünlü Dudak”adı verilen durum, dudağın aşağı doğru sarkmasına,“Dinpon Çene”adı verilen çene ucunun öne çıkmasına neden oluyor.

Yüzdeki Sarkmaya Neden Olan “FACE LİFT DENTİSTRY”  Etkisi Nedir?

Kişinin yüzünde oluşan deformasyon problemlerinin giderilmesi için gelişmiş diş hekimliği uygulaması olan “FACE LİFT DENTİSTRY” işlemi uygulanıyor. “FACE LİFT DENTİSTRY” işlemiyle aşınmış mineyi yerine koymak, kişinin yüzündeki sarkmayı mucizevi bir şekilde düzelterek adeta bir lift etkisi yaratıyor.

Botox yöntemiyle de güçlenmiş ve gelişmiş kaslar geçici felç edilerek küçülmeleri sağlanıyor. En önemlisi kişinin bu bölgelerde oluşan ağrı ve eklem şikayetleri son buluyor.

İlginizi çekebilir :  Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

Diş sıkmanın önüne geçmek için yapılan yöntemler arasında gece koruyucular ve “Botox” işlemi de etkin bir uygulama sağlıyor.

Bu uygulamaların dışında diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığının önlenmesi, uykuya geçmeden önce kendimizi rahatlatacak aktiviteler yapmaktan geçiyor.

Biraz ılık duş,bir tane yeşil çay veya papatya çayı içmek kişinin yaşamına mutlu, genç ve zinde devam etmesine inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Genç ve mutlu bir yaşam için daha fazla dingin zamanlara sahip olmak elimizde. Güzel günler olsun.

DT. Güzin Kırsaçlıoğlu

1985 Trabzon doğumlu, Sakal.org, Kadingibi.com, projelerinin kurucusu aynı zamanda icerikmotoru.com Dijital içerik Pazarlama ve Reklam Ajansının kurucusu Wordpress, SEO, SEM, PHP geliştiricisi ve içerik yazarı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler... Sağlık

Çok Okunanlar

Editörün Seçimi

Yukarı