Sıradaki içerik:

En Popüler Süper Kahraman Filmleri

e
sv

Elon Musk Kimdir? Çılgın Mı? Projeleri Nelerdir?

avatar

Yasin BOSTAN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzün en popüler girişimcisi Elon Musk Kimdir? Projeleri Nelerdir? Çılgın mı, Yoksa deha mıdır? Musk hakkında merak edilenleri  A dan Z ye bulabileceğiniz harika bir içerik hazırladık.

Elon Musk Kimdir? Projeleri Nelerdir?

Günümüzde kurucusu olduğu SpaceX şirketi ile sık sık gündeme gelen 49 yaşındaki Elon Musk, Güney Afrika doğumlu bir Amerikan vatandaşıdır. Mühendislik ve endüstriyel tasarımcılık alanında aldığı eğitimler sayesinde başarılı bir teknoloji girişimcisi olan Elon Musk, 1999 yılında bir çevrim içi ödeme servisi olan PayPal’ı kurdu.

Kısa sürede dünya çapında başarılı olan PayPal, birçok büyük şirketin radarına girdi Türkiye’de kullanımı 2016 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından lisans alamaması sebebiyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Sebebinin ise PayPal üzerinden Türkiye’de yapılan finansal verilerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Türkiye’de tutmasını istemesi ancak PayPal’ın bunu kabul etmemesi olarak gösteriliyor. Ancak kurum tarafından bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat günümüzde dünya pazarında hala çok popüler olan Paypal 2002 yılının ekim ayında eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

Musk, önceki girişimlerinden edindiği tecrübe ve ekonomik güç sayesinde vakit kaybetmeden haziran 2002’de SpaceX şirketini kurdu. Geliştirilmesine öncülük ettiği yeniden kullanılabilir roket teknolojileri sayesinde SpaceX Falcon 9 roketleri, NASA dâhil olmak üzere dünyanın pek çok uzay ajansı tarafından fırlatma aşamasında tercih edilmeye başlandı. CEO ve CTO’luğunu sürdürdüğü SpaceX şirketinin yanı sıra Elon Musk, elektrikli araç üreticisi Tesla Motors’un da ortak kurucularından biridir ve bu şirkette ürün tasarımı başkanı olarak ayrıca görev yapmaktadır.

Elon Musk’ın Çılgın Projeleri Nelerdir?  Projeleri Şuan Hangi Aşamada!

Musk’ın en popüler projeleri arasında Mars’ta ilk insanlı koloni kurma projesi var, Diğer girişimi olan Starlink Projesi ile tüm dünyaya ucuz internet sağlamak istiyor ve en garip olan projesi ise İnsan beynini yapay zeka teknolojisi ile birleştirmek istediği Neuralink Projesi… Kulağa garip gelen bu projeleri gelin daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Mars’ta İnsanlı Koloni Kurma Projesi

Elon Musk, SpaceX bünyesinde başlattığı Mars projesiyle Mars’ta insanlı bir koloni kurmayı hedefliyor. Elon Musk’ın bu proje kapsamındaki öncelikli hedefi, 2022 yılında insansız kargo uzay gemilerini Mars’a ulaştırmaktır. Projenin ilk ayağında kullanılacak kargo gemilerinin ise Büyük Falcon Roketi (BFR) ile Mars’a ulaştırılması düşünülüyor.

2022 yılında fırlatılacak bu kargo gemilerinin, 2022 yılının son aylarında ya da 2023 yılı başlarında Mars’ta olması planlanıyor. Bu kargo gemileri sayesinde gelecekte Mars’a gidecek insanlar için elektrik, yakıt veya su gibi kaynakların Mars topraklarına ulaştırılması projenin hedefleri arasında yer alıyor.

Mars Projesinin Geleceği

2023 yılı içerisinde SpaceX’in geliştirmek için şimdiden 5 milyar dolar bütçe ayırdığı BFR roketi ile uzay turisti Yusaku Maezawa Ay etrafında bir yolculuğa çıkarılacak. Bu yolculuk başarılı olursa SpaceX hem BFR roketinin Mars yolculuğu için hazır olduğunu kamuoyuna gösterecek, hem de bu yolculuk uzay turizmi adına atılan en önemli adımlardan biri olarak tarihe geçecek. 2024 yılına gelindiğinde ise başarısını kanıtlamış BFR ile ilk Mars yolcuları Mars’a doğru muhtemelen geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkacak.

İlk Mars yolcuları, 6 ila 9 ay süren bir yolculuk sonrası, muhtemelen 2025 yılında Mars’a adım atabilecek. BFR roketi ilk başlarda astronotlar tarafından Mars’ta bir ev olarak kullanılacak. Ancak ilk Mars astronotları, BFR roketinin taşıdığı tonlarca malzeme ile 2028 yılına kadar “Mars Base Alpha” adında ilk koloniyi kurmuş olacaklar. Bu koloni içerisinde astronotlar yiyecek ve su üretmeyi öğrenecek, koloniyi daha konforlu bir yaşam alanı yapmak üzerine çalışacaklar. Her şey yolunda giderse, 2030 yılına gelindiğinde ilk Mars şehrinin kurulması bile projede hedeflenenler arasında bulunuyor.

Ancak Elon Musk ve SpaceX’in Mars üzerine kurduğu hayaller bütün bunlarla da sınırlı değil. 2100 yılına kadar Mars’ın terraform denilen bir yöntem sayesinde “dünyalaştırılması” da planlanıyor. Terraform işlemi başarılı olursa, Mars’ın da tıpkı Dünya gibi bir atmosferi ve görüntüsü olacak.

Peki Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme ve dünyalaştırma projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekleştirilebilir bir proje mi? Bu konudaki fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Starlink Projesi

Elon Musk’ın Starlink projesi, Dünya yörüngesine fırlatılacak on binlerce uydu sayesinde tüm dünyaya yüksek hızda ve düşük ücretli internet hizmeti sağlamak üzere planlanan bir projedir. 2015 yılında kamuoyuna duyurulan Starlink projesinin ilk 60 uydusu, Nisan 2019 tarihinde Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılmış ve yörüngeye yerleştirilmiştir.

Yaklaşık olarak her ay 60’ar uydunun fırlatılması ve yörüngeye yerleştirilmesi sayesinde projenin birkaç yıl sonra tamamlanması ve hizmete açılması planlanmaktadır. İlk olarak 12.000 adet uydunun yörüngeye yerleştirilmesinden sonra, bu sayının 60.000 civarına yükseltilmesi de projenin gelecek hedefleri arasında yer alıyor.

Starlink projesi sonucu dünya yörüngesine yerleştirilen uydular, birbirleriyle uyumlu ve konfigüre bir halde tüm dünyaya saniyede gigabit hızlara varan internet hizmeti sağlayabilecek. İlk başlarda tamamen ücretsiz biçimde kullanıma sunulması düşünülen projenin, düşük ücretlerle hizmete açılması da diğer opsiyonlar arasında bulunuyor.

Starlink projesi internet hizmeti açısından son derece olumlu bir proje olarak değerlendirilse de profesyonel ve amatör astronomların bu uydulardan oldukça endişe duyduğunu da eklemek gerekiyor. Çünkü dünya yörüngesinde dolanacak on binlerce uydu demek, bu uyduların güneşten aldığı ışığı sürekli yansıtması, görünür olması ve sonu gelmez bir ışık kirliliği yaratması anlamına geliyor.

Karanlık gökyüzü, astronomların bilimsel araştırmaları için son derece önemli bir etken olduğundan, Elon Musk bu konuda önlem aldıklarını da belirtiyor. “Sunshader” adı verilen bir teknoloji sayesinde, her bir uydunun yeterince karanlık olması sağlanarak, uyduların güneşten aldığı ışığı oldukça düşük düzeylerde dünyaya yansıtması planlanıyor. Ancak bugüne kadar gönderilen uyduların sık sık görünebilir olması, Elon Musk’ın gökyüzü gözlemcileri tarafından sık sık eleştiri bombardımanına tutulmasına yol açıyor.

Ayrıca Starlink uydularını her fırlatma sonrası bir “uydu treni” şeklinde dünyanın aşağı yukarı her yerinden çıplak gözle gözlemlemek mümkün. Gökyüzünde oluşan bu uydu treni, pek çok kişiye görsel olarak hoş gözükse de astrofotoğrafçılar tarafından görüntüde kirlilik oluşturduğu gerekçesiyle pek hoş karşılanmıyor.

Sizce Starlink projesinin sunacağı yüksek hızlı ve uygun fiyatlı internet için temiz gökyüzünden fedakârlık edilebilir mi? Bu projeyi alfa ve beta süreçlerini geçtikten sonra kullanmak ister miydiniz? Yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Neuralink Projesi

Elon Musk’ın Neuralink projesi, insan beynini yapay zekâya sahip bilgisayar sistemleri ile birleştirme amacında olan bir teknoloji projesidir. 2016 yılında temelleri atılan projenin ilk denemelerine domuz beyinleri üzerinde başlanmış, bu denemelerin bazı sonuçları ise 2020 ağustos ayında yapılan canlı yayınla kamuoyuna duyurulmuştur.

Elon Musk Projeleri

Elon Musk Projeleri

Domuzların beynine yerleştirilen küçük bir Neuralink çipi sayesinde domuzların beyin nöronlarındaki veriler, bilgisayar ekranlarına yansıtılarak bir canlının beyni ile çip arasındaki ilk bağlantı başarıyla kurulmuştur. Gelecekte insan beyinlerine de entegre edilmesi planlanan Neuralink çipleri, özellikle sağlık alanında işlevsel olabilecek teknolojik cihazlardır.

Proje yeterince geliştirilebilirse çiplerin Parkinson, ALS (Motor Nöron Hastalığı) veya felçli hastalar tarafından kullanılması hedefleniyor. Ancak insan beynine yerleştirilmesi planlanan çiplerle Neuralink projesinin, güvenlik veya etik gibi hassas konularda hangi aksiyonları alacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Neuralink çiplerinin insan beynindeki tüm aktiviteleri izleme ve aktarabilme gücü sayesinde, insanlık bugüne dek sahte bilimsel bir olgu olarak bilinen telepatinin de bilimsel bir temele oturtulduğuna şahit olabilir. Çünkü Neuralink teknolojisi yalnızca düşünerek iletişim kurabilme gibi hayalleri bilimsel bir zemine oturtuyor.

Sizce Neuralink projesi, etik ve güvenlik sorunlarını ne ölçüde aşabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi de yorumlar kısmında bekliyor olacağız.

Elon Musk Hakkındaki Komplo Teorileri 

Elon Musk’ın günümüze kadar gerçekleştirdiği başarılı girişimler ve gelecekte planladığı çılgın projeler, pek çok komplo teorisinin de ortaya çıkmasına sebep oluyor. Musk hakkındaki en popüler komplo teorilerinden biri, kendisinin bir zaman yolcusu olması hakkında.

Bu komplo teorisi, Twitter’da bir kullanıcının 1. Dünya Savaşı’ndan kalma bir fotoğraftaki askerin, Elon Musk’a olan benzerliğini belirtmesiyle ortaya çıkmıştı. Musk ise bu komplo teorisine mizahi bir biçimde “Ben aslında 3 bin yaşında bir vampirim” şeklinde yanıt vermişti.

İLGİLİ İÇERİK Bitcoin Nedir? Teknoloji

Elon Musk’ın başarısının ardındaki sebepleri ise bazı insanlar, onun aslında bir uzaylı olduğunu söyleyerek açıklamaya çalışıyor. Musk’ın gerçekleştirmeyi planlandığı projeler zaman zaman bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından “dolandırıcılık” şeklinde yorumlanarak komplo teorilerine dönüştürebiliyor. Özellikle dünyanın düz olduğuna inananlar tarafından Elon Musk’ın tüm uzay yolculuğu görüntülerini bilgisayar üzerinden CGI yardımıyla yaptırdığı, ortaya atılan popüler komplo teorileri arasında bulunuyor.

Komplo teorilerinin yanı sıra Elon Musk’ın yapay zekâ hakkındaki düşünceleri de pek çok kişi tarafından endişeyle karşılanıyor. Çünkü Musk, yapay zekânın gelecekte binlerce mesleği insanların elinden alacağını ve mesleklerini değersizleştireceğini düşünüyor.

Elon Musk’ın bugüne dek gerçekleştirdiği ve gelecekte planlandığı projeler hakkında sizin fikirleriniz nelerdir? Yorumlar kısmında fikirlerinizi belirtmenin yanı sıra bahsedilen konularda aklınıza takılan soruları da sorabilirsiniz. Videoyu yararlı bulduysanız beğenip paylaşarak daha fazla kişinin izlemesini sağlayabilirsiniz. Bu tür videoların devamını isterseniz, abone olarak kanalımıza destek olabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.