Sıradaki içerik:

Dünyanın En Pahalı 10 Otomobili

e
sv

Erkeklerde Çok Horlama Nedenleri 

horlama nedenleri

Kadın veya erkek, kime sorsanız horladığını kabul etmez. Fakat genelde 20 yaş üstü erkeklerin yarısı uykusunda horlar. Kadınlarda ise bu durum özellikle menopoz sonrasında görülür ve daha az sıklıktadır. Bu yüzden konu erkekler neden daha çok horlar veya erkeklerde horlamanın nedenleri olarak ele alınabilir.

Erkeklerde Horlamanın Nedenleri

Öncelikle horlamanın bir hastalık olmadığını belirtmek gerekir. Genelde uyku sırasındaki yatış pozisyonlarına bağlı olarak yaşanır. Kendisi bir rahatsızlık değildir ancak bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak kabul edilir.

Çok yorgun olarak uyuyakalan kişilerin çoğu horlar. Uykudaki nefes alıp vermeye bağlı olduğu için bu zor alınan nefesler ani ölümlere bile neden olabilirler. Bu cümleden horlamanın uykuda rahat nefes alamama durumu olduğunu çıkartabiliriz.

Kadınlarda ve erkeklerde horlamanın nedenleri arasında ise burun eğriliği, dilin normalden daha büyük yapıda olması, sinüzit gibi zaman zaman yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonları, alt çenenin daha küçük olması sayılabilir.

erkeklerde horlama nedenleri

Geniz Eti ve Kilo Sorunu 

Fakat horlamanın sıklıkla rastlanan en büyük nedeni geniz eti ve aşırı kilodur. Yağ birikimi kadınlarda daha çok basen kısmında görülürken erkeklerde göbek ve boyun çevresinde yaşanır. Bu da horlamaya zemin hazırlar. Eğer horlamanın nedeni doğru bir şekilde teşhis edilirse ona uygun bir tedavi biçimi de uygulanabilir. Böylece özellikle evliliklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşanacak olan beraber uyuyamama sorunu bir dereceye kadar önlenmiş olur.

Kiloya bağlı olan horlamalar da zayıfladıkça rahatladığınızı göreceksiniz. Kalbinize binen yük azaldıkça uykuda bile daha kolay nefes alacaksınız. Ayrıca sigara ve alkolden uzak durmak her sağlık probleminde olduğu gibi horlamalara karşı da alınacak bir tedbirdir.

Kulak- burun- boğaz uzmanlarının ilgi alanına giren horlama problemi uykuda nefes kesilmesi yani apneye yol açabilir ki bu çok ciddi bir durumdur. Hayati organlara yeterince oksijen gitmemesi gece gelişen inme yani felç riskini artırır. Çok horlayanların genelde zaten tansiyon ve nefes darlığı gibi sorunları vardır.

Cerrahi Çözümler Uygulanabilir 

Geniz etinden dolayı yaşanan horlamalara karşı uygulanacak tedavi ise cerrahi bir müdahaledir, ilaç tedavisi sonuç vermez. Sarkık damak olarak da teşhisi konabilen geniz etinde hastanın durumuna göre uvulopalatofarengoplasti denilen bir çeşit plastik cerrahi müdahale söz konusudur. Bademcikler ve geniz eti yeniden şekillendirilir. Sonrasında biraz ağrı yapsa bile çözümün kesin olduğu açıklanmıştır.

Erkeklerde horlamanın nedenleri sorusuna cerrahi anlamda yanıt veren ikinci çözüm son yıllarda tıbbın her alanında kullanılmaya başlanan lazer cerrahisidir. Küçük dil üzerinde çalışılır ve sonuçta başarı oranı çok daha yüksektir. Bir miktar ağrı bu müdahale sonrasında da yaşanabilir.

Bitkisel Çözümler de Var 

Bu can sıkıcı sorun için erkeklerde horlamanın nedenleri çözümünde bitkisel tedaviler dikkat çekiyor. Genelde nefes alma yollarını açmaya dayanan reçeteler tavsiye ediliyor. Bir bardak suyun içine bir tutam ada çayı atmak ve iki dakika kadar kaynatıp iki dakika demlenmek le işe başlayabilirsiniz. Sonra bu çayın içine bir çay kaşığı kadar karbonat ve bir çay kaşığı kadar da tuz konuyor. Hepsini karıştırıyorsunuz. Bu karışımdan ister sabah, isterseniz gece yatmadan önce bir damlalık yardımıyla her iki burun deliğine birer damla olmak üzere damlat malısınız. (Başı geriye atarak damlatın.)

Horlamalar hem horlayanın hem de evdekilerin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Kendini aşırı yormamak ve bu şekilde uyumamak, uyumadan önce sakinleştirici türü ilaçlar almamak, yatmadan üç saat kadar önce yemek yemeyi durdurmak, sırt üstü yerine yan yatmaya alışmak horlamaya karşı alınacak tedbirler arasında sayılmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.