Sıradaki içerik:

Kariyer Sahibi Olmak

e
sv

Erkeklerde Saç Dökülmesi

erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi, en sık rastlanan ve en çok şikayet edilen problemlerden bir tanesidir. Hal böyle olunca erkeklerin çoğu saç dökülmesinin nedenleri nelerdir, saç dökülmesine kesin çözüm var mı ya da saç dökülmesine ne iyi gelir gibi sorular sormaktadır. Bu makalemizde sizler için bu soruları yanıtlıyor olacağız.

Erkeklerde saç dökülmesi, özellikle yirmili yaşların sonuna doğru kendisini göstermeye başlar. Ergenlik döneminde de başladığı görülse de, bu o kadar da sık değildir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında en çok stres, doğal beslenmeme, genetik yatkınlık ve bazı hastalık türleri gösterilebilir. Elbette kanser gibi ismi dahi duyulduğunda insanı kötü eden hastalıkların tedavileri de bazen yan etki olarak saç dökülmesi problemi yaratabilmektedir.

Genetiğe bağlı saç dökülmesi genelde yirmili yaşların başından ellili yaşlara kadar sürebilir. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa, kellik kaçınılmazdır. Saç dökülmesi ile başa çıkabilmek için öncelikle bu dökülmenin neyden kaynaklandığını analiz etmeli ve dökülmeye neden olan sebep ortadan kaldırılmalıdır. Genel olarak çözümü bir cildiye doktoruna görünerek çözmek, çoğu zaman mümkün olabilir.

Peki erkeklerde saç dökülmesine kesin çözüm var mı?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Probleminin Çözümü

Saç dökülmesi problemine karşı genetik bir yatkınlığınız varsa, bu problemi çözebilmek adına yeterli bir formül şu an için bulunmuyor. Fakat stres, hastalık ya da cilt problemleri yüzünden dökülen saçlar için elbette kalıcı çözümler var.

Erkeklerde saç dökülmesi problemi dört aşama ile açıklanabilir: birinci aşamada şakaklarda başlayan dökülmeler, ikinci, üçüncü ve dördüncü aşamalarda önden geriye doğru devam eder. Bu problemle başa çıkabilmek adına öncelikle saç dökülmesi problemi çözümü için dökülmenin nedeni bulunmalı ve buna göre aşağıdaki önlemler alınmalıdır.

  • Saç duş sonrası iyice durulanmalı ve mümkünse bir süre soğuk su altında tutulmalı. Bu durum gözenekleri açarak saç diplerinin oksijen almasını sağlayacaktır.
  • Mümkünse doğal şampuan ya da zeytinyağlı sabunlar kullanılmalıdır.
  • Beslenme alışkanlıklarınızı değerlendirmeli ve mümkün olduğu kadar doğal beslenmeye çalışmalısınız.
  • Stresten kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Saç dökülmeye başladığında sarımsak kürü uygulayabilirsiniz.
  • Erkeklerde saç dökülmesi çoğu zaman vitamin eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Hal böyle olunca vitamin takviyesi almanız gerekebilir.
  • Dökülen bölgeye saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Saç dökülmesi için verilebilecek bir sürü öneri olsa da, yararlı olan saç dökülmesinin nedenlerini ortaya çıkartmak ve buna göre önlem almaktır. Birçok insan aşırı saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıp buna bir çözüm arıyor ve ne kadar doğal beslense, kürler yapsa da bir çözüm olmayabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de oluşan egzamanın giderilmemesi. Eğer egzama problemi yaşıyorsanız, kesinlikle bir cildiye doktoru ile görüşmenizde fayda var.

Yapılan araştırmalar saç dökülmesi problemine neden olan faktörlerin başında uykusuzluk, stres ve doğal beslenmeme olduğunu göstermiştir. Eğer uyku düzeniniz problemliyse ve buna bağlı stres yaşıyorsanız, saçlarınız hala dökülmemiş olsa dahi risk altındasınız demektir. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız, psikiyatr ile randevu ayarlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Yaptırmak

Dökülme durduysa ve kellik problemi yaşıyorsanız elbette saç ekimi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada saç ekimi fiyatları bazı durumlarda yüksek olabiliyor. Ayrıca en iyi saç ekim merkezi hakkında bilgi sahibi olmanız ve ucuz yaptırmak adına kalitesiz bir ekim işlemine katlanmak, ilerleyen süreçlerde daha büyük problemler yaşamanıza neden olabilir. Tam olarak bu sebepten ötürü yaptıracağınız saç ekimi işlemi, erkeklerde saç dökülmesi problemini de tamamen ortadan kaldıracak kadar sağlıklı gerçekleştirilmelidir. Saç Ekimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Erkek Uzun Saç Modelleri

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.