Sıradaki içerik:

Kilo Almanın Yolları Nelerdir? Nasıl Kilo Alırım?

e
sv

Erken Boşalma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri?

erken boşalma

Birçok erkek erken boşalma problemi nedeniyle hem kendisini kötü hissetmekte hem de partnerine yeterli gelmediğini düşünmektedir. Peki erken boşalma nedir? Erken boşalıyorum, diyen birisi ne yapmalıdır?

Kontrolsüz boşalma, denetimsiz boşalma olarak da bilinen ve erkekler için psikolojik olarak büyük problemlere yol açabilen bu durum, erkeklerde cinsel ilişkiden soğumaya yol açan bir cinsel işlev bozukluğudur. Ama merak etmeyin, elbette tedavisi var.

Erken boşalma problemiyle karşı karşıyaysanız, aynı zamanda sertleşme ya da cinsel isteksizlik problemleri yaşamanız olasıdır. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey, psikolojik süreci doğru atlatabilmek adına bir psikiyatr ile görüşmek olacaktır.

Her ne kadar toplumumuz, özellikle erkekler bu gibi durumları başkalarıyla paylaşmak istemese de, erken alınan önlemler ve yardımlar bu problemi kalıcı olarak ortadan kaldırabilmektedir.

Erken boşalma, penisin vajina içerisinde 1 dakikadan kısa süre kalması ve bozulması durumunun 6 ay sürmesi anlamına gelmektedir. Bu bozukluk üçe ayrılır:

1. Primer: Hayat boyu var olan.

2. Sekonder: Problemin daha sonra ortaya çıkması.

3. Durumsal: Belli partner ya da partnerlerle yaşanan cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma probleminin kişiden kişiye farklılık gösterdiği söylenebilir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu erkekler için erken boşalma nedenleri arasında benzerlikler ortaya koymuştur. Bunları maddeler halinde sıralayalım:

  • Ergenlik döneminde hızlı boşalmak için yapılan mastürbasyonlar,
  • Cinsel tecrübe azlığı,
  • Cinsel ilişki sırasında aşırı heyecan duyma,
  • Çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar,
  • Alkol bağımlılığı,
  • İlaç kullanımı,
  • Bazı kronik hastalıklar,
  • Psikolojik rahatsızlıklar.

Yukarıdaki erken boşalma nedenleri, genele hitap eden nedenlerdir. Çabuk boşalma problemi yaşıyor ama yukarıdaki hiçbir maddeyle kendi probleminizi bağdaştıramıyorsanız, psikiyatri randevusu alarak yaşadığınız cinsel işlevsizliği ya da problemi ortadan kaldırmak adına destek alabilirsiniz.

Erken boşalan erkekler üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, birçok erkeğin erken boşalmasının sebebi, başarı kaygısı, partnerini memnun edememe korkusudur. Eğer cinsel isteksizlik ya da erken boşalma problemlerini yaşıyorsanız, partnerinizin tavrı bu noktada oldukça önemli. Çünkü bu tür bozuklukları

erken boşalma

Erkeklerde erken boşalma sorunu ve çözümü

n üstüne gidilmesi, şaka yollu olsa dahi negatif cümleler sarf edilmesi, bozukluğun kalıcı olmasına sebep olabilir.

Erken Boşalıyorum, Ne Yapmalıyım?

Erken boşalmayı önlemek için yapılması gereken ilk şey, bu problemi ortaya çıkaran nedenleri bulmaktır. Nedenler bulunduktan sonra gerekli tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından erken boşalan bireye uygulanacaktır.

Aynı zamanda bu problemle baş edebilmek adına stresten, yorgunluktan arınmış olmanız bir nebze olsun etkili olacak, kendinizi daha iyi hissedebileceksiniz.

Unutulmamalıdır ki yeni evli çiftlerin çoğunda heyecana ve tecrübesizliğe bağlı olarak erken boşalma problemi görülmektedir. Bu problem 6 ay gibi bir süre içerisinde, çiftlerin birbirlerine alışmasıyla ortadan kalkacaktır. Eğer 6 ay içerisinde bu problem ortadan kalkmadıysa, psikiyatr ile bir görüşme ayarlamak faydalı olacaktır.

Başarısızlık korkusu, partneri memnun edememe endişesi güden erkekler, partnerleriyle bu durumu konuşarak problemi ortadan kaldırmayı deneyebilirler. Bu noktada bir kadının verebileceği en güzel tepki, bu durumun her erkeğin başına nadir de olsa gelebileceğini anladığını belirterek, partnerinin heyecanını, stresini bastırmak olacaktır.

Erken boşalıyorum diyen bireylerin yukarıdaki nedenlere dikkat etmesini öneriyoruz. Stres, yorgunluk, heyecan hayatımızın her alanında bulunuyor. Eğer bunlarla tek başınıza başa çıkamıyorsanız, partnerinizden destek istemelisiniz. Eğer problemi partnerinizle paylaşmadan çözmek istiyorsanız, ilaç tedavisi ya da psikoterapi seansları ile bu bozukluktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Erken boşalıyorum, ne yapmalıyım diyenler için hazırladığımız makalemiz umuyoruz ki faydalı olmuştur. Bu noktada verdiğimiz önerileri dikkate almanızı önemle rica ederiz.


Ayrıca ilginizi çekebilir.

Çekici erkek nasıl olunur?

Uzun saç bakımı nasıl yapılır ve kimlere yakışır?

Erkek uzun saç modelleri

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.