Sıradaki içerik:

Cinsel Tatminsizlik Nedir? Tedavi Yöntemleri!

e
sv

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Dünyanın En Pahalı 10 Otomobili

Sıfır araba fiyatları 2018 yılı itibariyle o kadar arttı ki, birçok insan için sıfır araba almak hayal oldu, diyebiliriz. Bu sebepten ötürü ikinci el araba piyasası hareketlenmiş durumda.

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fakat eskiye nazaran eskidikçe ücretinin azalması gereken ikinci el otomobil piyasası, gittikçe artmaya devam ediyor. Bu nedenle bu makalemizde ikinci el araba alırken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi aktarıyor olacağız.

Araç alırken nelere dikkat edilmeli sorusu, araçlarla çok ilgili olmayan ya da satın alma hususunda çok titiz davranan bireylerin sıkça sorduğu soruların başında yer alıyor. Bakınız, ikinci el araba alırken dikkat edilecek hususlar, aşağıda madde madde verilmiştir.

 • Satın almak istediğiniz aracın piyasasını elinizden geldiğince araştırın. Verilen fiyatlar genelde pazarlık payını da göz önüne alınarak verilmektedir. Yani değeri 32 bin TL olan bir aracın fiyatını satıcı 33.500 TL verebilir ve aradaki 1.500 TL’yi pazarlık payı olarak ayırmış olabilir. Bu sebepten ötürü araştırmak oldukça önemli. Aynı zamanda satın alacağınız aracın kasko ödemesini, sigorta ödemesini de hesaplayın ki, sürprizle karşılaşmayın.
 • Satın alacağınız ikinci el otomobil ilerleyen süreçte satmak istediğiniz zaman kolay elden çıkarılabilir bir model mi? Bu neden önemli, diye sorabilirsiniz ama inanın birkaç yıl sonra sıkılabilir, model değiştirmek isteyebilirsiniz ve aylarca satamadığınız bir araç sizin başınızı ağrıtabilir.
 • Şase numarasına dikkat edin. Satın almak istediğiniz ikinci el otomobil ruhsatındaki şase numarasıyla motordaki şase numarasının aynı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Araç çalıntı olabilir ve çalıntı bir aracı satın almak size maddi ve manevi büyük sıkıntılara yol açabilir.
 • Birçok insan araç kazalı mı değil mi anlayamaz ama bunun basit bir yolu var; araç plakasını 5664’e mesaj olarak attığınız zaman kasko ya da sigorta tarafından karşılanmış bir kaza kaydı var mı yok mu görebilirsiniz. Elbette araçla kaza yapıldıktan sonra herhangi bir otomobil tamircisine tamir ettirilmiş olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yanınızda mümkünse arabalardan anlayan birisini götürün.
 • ikinci el araba alırken dikkat edilecek hususlar arasında, aracı gündüz gözüyle görmek ve mümkünse sabah ilk çalıştıran olmakta yer alıyor. Çünkü sabah ilk defa çalışırken bir aracın sıkıntısı olup olmadığı anlaşılabiliyor.
 • Aracın duruşunda bir eğrilik olup olmadığını kontrol edin. Normalden farklı bir durumla karşılaşırsanız, araçta süspansiyon problemi bulunuyor olabilir.
 • Kontağı çevirince çalışma hızını kontrol edin ve birkaç dakika gaz vermeden yalnızca kontağı açık tutarak aracın sesini dinleyin. Eğer motorda bir problem varsa, anormal seslerden bunu anlayabilirsiniz.
 • Daha sonra yarım gaz verin ve egzozdan çıkan dumanın rengini kontrol edin. Siyah duman aracın bakımının vaktinin geldiğini işaret ederken, mavi duman motorda bir problem olduğunu işaret eder.
 • Gaz vererek egzozdan gelen sesleri dinleyin. Böylece egzozun patlak olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Düz bir yolda giderken aracın direksiyonunu bırakın ve aracın sağa ya da sola çekme yapıp yapmadığını kontrol edin.
 • Tüm bunları yaptınız, içiniz rahat ya da değil ama almaya karar verdiyseniz, mutlaka bir servise götürerek son kontrolleri yaptırın. Zira ödeyeceğiniz ücret, ilerleyen süreçlerde hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir.

Unutmayın ki ikinci el araba alırken dikkat edilecek hususlar konusuna yüzeysel bir bakış attık. Araç alırken nelere dikkat edilmeli, en iyi ustalar bilir. Bu yüzden ikinci el otomobil satın almak için harekete geçtiğinizde, mümkünse yanınızda bir motor ustası olsun. Böylece riski minimuma indirmiş olur, ilerleyen süreçte pişmanlık yaşamazsınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.