Takip Edin

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

İş Yerinde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlık

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

Her gün bir sonraki güne ayak uydurmak, evdeki sorunları geride bırakıp işe koşuşturmak özellikle kış aylarında oldukça zordur. Ki yağmurların başladığı bu güzel günlerde evde kalıp kahve yudumlamak, tüm gün evde tembellik yapmak isteriz. Günün büyük bir bölümünü iş yerinde geçirmemiz beslenmemizi de oldukça etkiliyor. Her gün iş yerine gidecek enerjiyi, zorlu iş koşullarını ve bunlara kafa yormanın zorluğunu atlatabilmek için önce işimizi sevmeyi sonrada iş yerinde sağlıklı beslenmek  nasıl olur? Öğrenmemiz gerekir.

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek Nasıl Olur?

İş yerinde sağlıklı beslenmek, düşünülenin aksine çokta zor değildir.

Genelde iş yerinde sağlıklı beslenemiyorum çünkü ;  zamanım yok, sağlıklı yemek satan bir yer bulamıyorum bahaneleriyle iyi bir şekilde beslenmeyi hep erteleriz.

Besin gereksinimlerinin artmasıyla sağlıklı yiyecekleri iş yerlerimize getiren firmalarda mevcut. Tabi bu seçenek bize masraflı gelebilir.

Oysaki gün içinde doğru seçenekler seçer ve bunu alışkanlık haline getirirsek iş yerinde sağlıklı beslenmenin bize getirdiği avantajlardan da yararlanmış oluruz.

Sağlıklı Beslenmenin Puf Noktaları

Güne daha zinde başlar ve zorlu iş şartlarına daha iyi adapte oluruz. İş yerinde sağlıklı beslenebilmenin puf noktaları ise şöyle;

İlginizi çekebilir :  Kalp Hastalıkları ve Beslenme Önerileri

Kendine zaman ayır !! Öncelikle çalışma hayatında yapılan en büyük yanlışlardan biri yemek yemek için ara ayrılan zamanı doğru kullanamamak.  Bir yandan işe devam ederken öte yandan da yemeğin tadına bile varmadan masa başında gelişi güzel tükettiğimiz besinler. Hayat kısa bir çizgi ve beynimizin bir sonraki soruna hazırlamamız için gün içinde onu dinlendirmeli ve beslemeliyiz. Hatta ikinci beyin olarak bilinen bağırsaklarımızın düzenli çalışması için hatta tüm vücudumuzun iyi bir performans göstermesi için dinlenmesi ve beslenmesi şarttır.

Yemek planını önceden hazırla !! İş yerinde yemek için ayrılan bu kısa zamanda bugün nasıl besleneceğim ? Hangi yemeği yemeliyim ? gibi soruları sıkça sorar, zaten gün içinde yorulmuş beynimizi daha da fazla kullanamadığımız için en yakında bulunan hızlı hazır besinlere ulaşır önümüze gelen yemeği midemize indiririz. İş yerinde sağlıklı beslenmek istiyorsak yemek planımızı önceden planlamalıyız. İş yerinin etrafında gideceğimiz yerleri önceden belirlemeliyiz.

Kahvaltıyı unutma !! Güne enerjik başlamanın hatta günün sonuna kadar geçen sürede kendini iyi hissetmenin kahvaltıyla bir ilgisi var. Ne der şair ”kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” İşte tam olarak böyle.. Gece biz uykuya dalıp gitsek de vücudumuz çalışmaya devam eder ve acıkır. Araştırmalara göre kahvaltı yapan bireyler gün içinde daha aktif oluyor. Kahvaltısız geçen bir günde tüm gecenin ve sabahın aç geçmesi öğle yemeğinde kendimizi kontrol edemememize sebep olur. Sonra gelsin fazla kilolar !

İlginizi çekebilir :  Cevizin İnsan Sağlığına Önemi ve Faydası

Masanı sağlıkla  düzenle !! İş yerinde karşılaşılan problemlerden biri ise kabızlık. İş yerinde sağlıklı beslenmeyi aksatma, hızlı hazır yiyecekleri tüketme ve hareketin kısıtlı olması daha birçok probleme yol açar. Masamızın yanı başına koyacağımız su ve posa içeriğiyle sizi rahatlatacak hem de açlığınızı bastıracak bir meyve bu  tehlikeden kurtaracaktır.

Doğru menüyü seç !! Öğle yemeğini dışarıda seven çalışanlar yemek yiyeceği yerlere dikkat etmelerinde fayda var. Hızlı hazır yiyecek satan yerler, kızartma içeren menüler metabolizmamızı oldukça zorluyor. Her iş yerine yakın sulu yemek çeşidi olan yerler olmayabilir. Seçimlerimizi ızgara yöntemiyle pişmiş yahut salatadan zengin menüleri tercih edebiliriz.

Zihin Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

Çalışma hayatında hepimizin ihtiyaç duyduğu şeyler biri de zihnimizi açık tutmak. Bu sebeple gün içinde ayık kalmak için tüketmemiz gerekenden fazla kahve tüketiriz. Üstelik kahveler kremalı ve şekerli olursa durduk yere bu kilolar da nereden geldi böyle? sorusunu sormaya gerek yok sanırım. Kahveyi yalın tüketiyorsak da dahi kafein içeriğinden ötürü tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Zihin tek bir besinle zinde kalmaz. Balık, ceviz ve çeşitli besinlerden düzenli olarak tükettiğimizde zihnimizin daha canlı olacağına tanıklık edebiliriz.

İlginizi çekebilir :  Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Öneri!

İş yerinde sağlıklı beslenmenin en iyi yoluysa evde hazırlanıp getirilen yemekler. İş yerinde yemek yemeye uygun bir mekan varsa bu şekilde beslenmenin bize dönüşü olumlu yönde olacaktır. Çalışanların dikkat etmesi gereken bir diğer unsursa gün içinde D vitamininden yoksun kalmaları. Sabah erken saatte işe gidip akşam geç saatte işten döneriz. Bu süreçte güneşten yararlanma fırsatını da kaçırırız. Besinlerde bulunan D vitamini bize yeterli gelmeyebilir. Özellikle kadın çalışanlar D vitamini ölçümü yapmalarında fayda vardır.

İş yerinde sağlıklı beslenmeye ek olarak hareketsiz yaşamı hayatımızdan çıkarmak gerekir. Pek çok çalışan için spor yapmak oldukça zordur. Gün içinde zihinsel ve bedensel yorgunluk yaşarlar. Oysaki spor salonlarına gitmeden aktif olmak da mümkündür. İşe yürüyerek gidebilir eğer servis veya araç kullanıyorsak uzak bir yerde inip geri kalan yolu yürüyerek tamamlayabiliriz.

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi SAKAL.ORG takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler... Sağlık

Çok Okunanlar

Editörün Seçimi

Yukarı