Sıradaki içerik:

Toplumsal Cinsiyet Rolleri

e
sv

Mutlu Evliliğin Sırları

mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları çoğu zaman, tabir-i caizse bir yastıkta 50-60 yıl yaşamış olan insanlara sorulur ama hiç düşünülmez; gerçekten mutlu evlilik geçirdiler mi? Her uzun süre evli kalan, gerçekten de mutlu oluyor mu? Bazı insanlar acıya, sıkıntıya dayanıklıdır ya da geleneksel tutumlara bağlı kalarak, evliliği ayakta tutabilmek adına bu sıkıntıları çekmeleri gerektiğine inanır. Aynı zamanda bu düşünce yapısındaki insanlar, evlilikteki problemleri dışarıya da anlatmazlar. Yani her uzun evlilik, illa ki mutlu olacak diye bir kaide yoktur.

Elbette bir evliliği 50-60 yıl sürdürebilmek ve ne olursa olsun sonunda “huzurlu bir ömür geçirdik” diyebilmek çok önemli bir şeydir. Özellikle teknoloji çağında, evliliklerin çok kısa sürdüğünü, hatta kimi flörtleşmelerden bile kısa sürdüğünü söylersek yanılmış olmayız. Acısıyla tatlısıyla bir ömür aynı yastığa baş koymanın, mutlu evliliğin sırları nelerdir? Bu makalemizde sizler için mutlu evliliğin sırları konusuna açıklama getireceğiz.

Mutsuz evlilik demek, bir ömür acı çekmek demektir. Bu noktada eş seçimi, hayati önem taşır. Evlilik yaşamının oldukça inişli çıkışlı olduğunu bilmeyen yoktur ve her evliliğe adım atanın da bunu bilmesi ve eşi olacak kişinin farklı huylarının, alışkanlıklarının olduğunu ya da ortaya çıkacağını bilmesi gerekir. Uzun ve mutlu bir evliliğin sırrı, çoğu zaman bu huy ve alışkanlıklara karşı sergilenen tutumlarda yatar.

Mutsuz Evlilik Yaşamamak İçin Mutlu Evliliğin Sırları

Öncelikle hayattaki sıkıntılara bakış açınızı bir gözden geçirin; yani henüz bekarken sorunlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? Çıkabiliyor musunuz? Yoksa her seferinde eş dost yardıma mı koşuyor? Unutmayın ki evlendiğiniz ya da evleneceğiniz kişi ailevi problemlerinizi başkalarına yansıtmak istemeyebilir. Hatta çoğu insan bu problemleri bir ömür sır olarak saklayabilir. Problemlerin üstesinden eşinizle beraber gelebilmeli eğer üstesinden gelemiyorsanız, tabir-i caizse altında da beraber kalabilmelisiniz. Unutmayın ki mutsuz evlilik problemleri çözüme kavuşturamamakla başlar.

Mutlu evliliğin sırları arasında yukarıdaki paragrafta da biraz bahsettiğimiz sırdaş olma durumu var. Eğer eşinizin en yakın arkadaşı olmazsanız ya da o sizin en yakın arkadaşınız olmazsa, mutsuz evlik ufukta sizleri bekliyor olabilir. Bu yüzden kafa yapınızın uyuştuğu birisiyle evlenmeniz şart! Sırf güzel ya da iyi huylu ya da zengin diye birisiyle evlenenler, ilerleyen süreçte çok pişman oluyor!

İki sırdaş birbirine asla kin tutmamalı ve bütün problemleri konuşarak çözmeli. Bakın, konuşarak diyoruz, çiftlerin çoğunun problemleri yataklarında çözdüklerini sandıklarını ve ilerleyen süreçlerde bu problemlerin tekrar ortaya çıktığını deneyimleyenler biliyor!

Mutlu evliliğin sırları arasında elbette karşı tarafın zevklerini bilmek ve bunlara saygı göstermek, gerekirse bu hobileri ve zevkleri kendi yaşamınızın da bir parçası haline getirmek gerekebilir. Diyelim ki eşiniz tiyatro aşığı, siz hayatınızda hiç tiyatroya gitmediniz ve gitmeyi de düşünmüyorsunuz. Böyle bir durumda eşiniz tek başına ya da arkadaşlarıyla gitmek zorunda kalacak. Hal böyle olunca “neden dışarı çıkıyorsun”, “arkadaşlarınla değil benimle vakit geçir” demek biraz absürt olmaz mı? Böyle bir tartışma ortaya çıkmaması için sizin de eşinizle beraber tiyatroya gitmeniz en doğru olanı.

Mutsuz evlilik mutsuz bir yüz demektir! Eşinize gülümseyin, sevgi sözcüklerinizi saklamayın! Ona ve ailesine saygı duyun. Eğer eşiniz kendi ailesi hakkında eleştiri yapmıyorsa, siz de çok sık yapmamaya çalışın. Çünkü kadın erkek fark etmez; aile her zaman önemlidir.

Evlilikte en önemli şey sevgi ve saygıdır. Eşiniz aynı zamanda aileniz olacağı için sevginizi ve saygınızı saklamayın. Sözünü kesmeyin, “sen ne anlarsın” tarzı cümleler kurmayın ve eşinizi kulaklarınızı açarak dinleyin. Bir gözünüz telefon ya da televizyonda “anlat ben dinliyorum” demeyin!

Mutlu evliliğin sırları aslında genel olarak karşılıklı anlayışta saklı. Bu nedenle mutsuz evlilik geçirmek, bir ömür problem yaşamak istemiyorsanız, birbirinizi anlamaya çalışmanız oldukça önemli.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Toplumsal Cinsiyet Rolleri

Kadını Mutlu Etmenin Yolları

Evliliğe Hazır Olmak

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.