Takip Edin

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

prostat nedir

Sağlık

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri

Bu makalemizde erkeklerde görülen prostat hastalığına, prostat nedir sorusu altında göz atacağız. Ayrıca Prostat tedavi süreci hakkında da bilgi aktaracağız.

Prostat Nedir?

Prostat bezi, yeni doğmuş olanlar dahil olmak üzere her erkekte bulunan bir organdır ve idrar kanalının başındaki bölümde yer alır. Prostat bezi kadınlarda bulunmamaktadır.

Prostat bezinin görevi, idrar ve meni kanallarının birleşeceği bir alan oluşturmaktır. İdrar salındığı sıra meni kanallarını, meni salındığı sırada idrar kanallarını kapatır.

Prostat bezi, spermin yumurtaya gideceği sırada bir takım koruyucu mineral ve enzimler salgılar. Böylece sperm zenginleşmiş olur.

Prostat bezi aynı zamanda bakteri önleyici sıvılar salgılar ve bu durum vücuda bakteri girişini önler. Bu sayede kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığına erkeklerde çok daha az rastlanır.

Prostat nedir, sorusuna yanıt vermiş olduk. Anlayacağınız gibi prostat bezi, erkekler için oldukça önemli bir organdır.

Prostat Hastalığı Belirtileri

Prostat hastalıkları temelde prostat büyümesi ve prostat iltihaplanması şeklinde ikiye ayrılır; genel anlamda bilinen iyi huylu prostat büyümesi, aynı zamanda kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür ve bu tür prostat büyümesine prostat kanseri denir.

İlginizi çekebilir :  Diş Estetiği ve Porselen Lamina

 

İyi huylu prostat büyümesi hayati bir önem taşımasa da oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. İdrarın tam olarak dışarı atılamaması ve tam olarak tedavi edilmemesiyle idrarın böbreklere kaçmasıyla sonuçlanabilir.

Prostat bezinin büyümesi rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazen bu belirtiler hissedilemeyecek kadar hafif olabilmektedir. Yalnızca ileri safha prostat büyümelerinde belirtilerin şiddeti epey artar ve hayat kalitesini oldukça kötü etkiler.

Prostat hastalığı belirtileri en sık şu şekilde görünmektedir:

 • Kişi, idrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanmaya başlar,
 • İdrar tek seferde değil, kesik kesik yapılır,
 • Sürekli idrar yapma gereksinimi duyar,
 • Uykunun idrar yapma isteğiyle bölünmesiyle karşılaşır,
 • Ani idrar yapma isteği, sıkışma yaşanır,
 • İdrar, idrar kesesinden tam olarak boşaltılamaz,
 • İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekir,
 • İdrarda kan görülebilir,
 • İdrar bittikten sonra damlamalar görülür,
 • İdrar yapılırken yanma hissi yaşanır.

Prostat Hastalığı Nedenleri

Genellikle kırk yaşını aşmış erkeklerde görünen prostatın iyi huylu büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat yaşla gelen hormonal değişimler prostat hastalığı nedenleri arasında yüksek bir ihtimal olarak gösterilir. Yani prostat nedir, kimlerde olur sorusunun yanıtı, rahatlıkla bu şekilde yanıtlanabilir.

İlginizi çekebilir :  Erkeklerde Meme Büyümesi Nedir?

Prostat nedir ve neden olur minvalinde yapılan araştırmalar, prostat hastalığının genetik faktörlere bağlı nesilden nesle aktarıldığını ortaya koymuştur.

Altmış yaşındaki erkeklerin yarısında iyi huylu prostat büyümesi görülmekteyken, seksen yaşındaki erkeklerde görülme oranı % 90’dır.

prostat nedir

prostat nedir

Prostat Hastalığı Tedavisi

1. Cerrahi olmayan tedavi aşamaları

 • İzleme: Hasta doktorlar tarafından belirli sürelerde muayene edilir ve hastaya iyi huylu prostat büyümesine karşı bir takım önerilerde, dikkat etmesi gereken uyarılarda bulunulur. Bu uyarılar genelde alkol, kafein alımının durdurulması ve yatmadan iki ya da üç saat önce sıvı alımının kesilmesi yönünde olur.
 • İlaç tedavisi: Bir üst maddedeki öneriler işe yaramadıysa hastaya, üstteki önerilere devam etmesi söylenir ve aynı zamanda ilaç tedavisine başlanır.

2. Cerrahi tedaviler

Bu aşamada birçok ameliyat şekli vardır ve bunlardan birisi de lazer ameliyatıdır.

Prostat nedir, sorusuna oldukça açık bir yanıt vermeye çalıştık. Bu noktada eğer prostat hastalığına yakalandıysanız, doktor tavsiyelerine uymanız oldukça önem arz ediyor. Prostat hastalığı hayat kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır.

İlginizi çekebilir :  Erkek Parfüm Önerileri ve Parfüm Seçimi Nasıl Olur?

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Kilo Almanın Yolları Nelerdir? Nasıl Kilo Alırım?

Erken Boşalma Sorunu ve Nedenleri

1985 Trabzon doğumlu, Sakal.org, Kadingibi.com, projelerinin kurucusu aynı zamanda icerikmotoru.com Dijital içerik Pazarlama ve Reklam Ajansının kurucusu Wordpress, SEO, SEM, PHP geliştiricisi ve içerik yazarı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler... Sağlık

Çok Okunanlar

Editörün Seçimi

Yukarı