Sıradaki içerik:

Mutlu Evliliğin Sırları

e
sv

Sakal Bakımı

sakal bakımı

Sakal bakımı, özellikle uzun sakallı erkekler için çoğu zaman problem olabilmektedir. Aslında oldukça basit yöntemlerle sakal bakımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir. İster satın alınan sakal bakım ürünleri ile ister evde yapılan doğal sakal bakım ürünleri ile bu işlem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu makalemizde sakal bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusuna değineceğiz.

Sakal Bakımının Önemi

Popüler Sakal Modelleri başlıklı makalemizde hangi sakal modellerinin kimlere yakışacağını belirtmiştik. Sizler de yüzünüze uygun sakal modelini bu yazımızda belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda sakal kadar saçlar da bir erkeğin önemli özellikleri arasında yer alır. Çekici Erkek Nasıl Olunur ve Kadınlar Erkeklerin İlk Neresine Bakar? başlıklı yazılarımızda da erkeklerin kadınlara göre nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verirken saç ve sakalın öneminden bahsetmiştik. Yine dilerseniz Erkek Uzun Saç Modelleri arasından size uygun olanı belirleyebilirsiniz.

Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, sakal bakımı yapmak demek, düzenli bir şekilde berbere, kuaföre tıraş olmak ya da düzelttirmek demek değildir. Saçların altındaki deri nasıl sağlıksız olabiliyorsa, sakalların altındaki deri de sağlıksız olabiliyor. Böyle durumlarda sakalların rengi soluyor, dökülüyor ya da uzaması gecikiyor. Peki sakal bakımı nasıl yapılır?

1. Sakallarınızı Tarayın

Sakallar bazı durumlarda doğal bir görünüme sahipken daha iyi durabiliyor ama çoğu zaman dağınık sakallar tel tel olan bir görünüm alabiliyor. Bir o yana, bir bu yana uzayan sakallar hiçte hoş bir görüntü sergilemiyor. Ayrıca uzadıkça bu durum önüne geçilemez bir hal alıyor. İyisi mi sakallarınızı sürekli tarayarak, aynı yönde çıkmalarını sağlayın. Böylece tel tel görünen sakallarınız olmayacak.

2. Sabun Değil Şampuan Kullanın

Vücut kremini saçlarınıza sürer miydiniz? Cevabınız muhtemelen hayır. Çünkü vücut kremi vücuda sürülür! Şampuanlar saç ve sakallar için üretilir. Özellikle her duş aldığınızda sakallarınızı da saçlarınız gibi iyice şampuanlayın ve yine iyice durulayın. Ayrıca her gün bir kere sakallarınızı yıkamanız, temiz bir görünüme kavuşmalarını rahatlıkla sağlayacaktır.

Kepek oluşumu yalnızca saçlarda olmaz. Ölü derinin dökülmesi (kepek oluşumu) sakallarda ve kaşlarda da olabiliyor. Böyle durumlarda sakallarınızı önce ıslatın, şampuanı sürdükten sonra biraz bekleyin ve çok iyi bir şekilde durulayın. Tamamen ortadan kaldırmasa da oluşumu azaltacaktır. Kepek oluşumu çoğalırsa ya da azalmazsa, cildiye doktoruna görünmenizde fayda var.

3. Beslenmenize Dikkat Edin

Farkındayız bu öneri biraz eğreti duruyor; sakalla beslenmenin ne alakası olabilir ki, diye sorabilirsiniz. Ama öyle büyük bir alakası var ki… Sağlıklı beslenmek ve bol su tüketmek, saçlarınızın, sakallarınızın ve vücudunuzun daha sağlıklı bir hal almasına yarayacaktır. Çünkü sağlıksız bir vücutta sağlıklı saç ve sakal oluşumu pekte mümkün değildir. Özellikle dökülen saç ve sakallarınız varsa, beslenmenize ayrıca dikkat etmenizde fayda var. Yine cilt kuruluğu için bol su içmeniz, uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir.

4. Kendinizi Oksijensiz Bırakmayın

Herkes çalışıyor, okuyor ya da bir şeylerle meşgul. Hal böyle olunca insan sabahın karanlığında girdiği iş yerinden belki de hiç güneş yüzü görmeden çıkıyor ve günler, haftalar böyle geçiyor. Egzoz dumanı, stres derken hayat akıp gidiyor. Ama ciğerlerimi kadar vücudumuzun da oksijene ihtiyacı var. Ayrıca güneş ışıklarından gelen vitaminler vücudumuz için oldukça faydalı. Eğer evdeyseniz 2-3 saatte bir 5-10 dakika camlarınızı açın. İş yerindeyseniz sokağa çıkın, hava alın. Hatta mümkünse öğle güneşinden 10-15 dakika faydalanın!

Yukarıdaki öneriler sadece saç ve sakal için değil, vücut sağlığı için de oldukça önemlidir. En basit sakal bakımı yapılırken dahi vücudumuza da yardımımız dokunmaktadır.

5. E Vitamini Takviyesi

Dökülen ya da kuru saçlar için e vitamini serumu her zaman öneriliyor. Bu serumu sakallarınız için de kullanabilirsiniz. Her yerde oldukça ucuza satın alabileceğiniz bu küçük serumları haftada bir sakallarınıza masaj yaparak sürebilir, sakallarınızın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Oldukça büyük farklar yaratabileceğinden şüpheniz olmasın. Elbette isterseniz sakal bakım ürünleri satın alarak bu bakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makalemizde sizler için sakal bakımı hakkında basit ama sürekli gerçekleştirebileceğiniz öneriler sunduk. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Sakal bakımı2 sene önce
  • Paylaşiminiz için çok teşekkürler. Yararlı bilgiler..