Sıradaki içerik:

Dünyanın En Hızlı 10 Arabası

e
sv

Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce nasıl geçer

Sivilce, ergenlik ve sonraki dönemlerde en çok karşılaşılan cilt sorunlarından birisidir. Özellikle yoğun bölgelerde kalıcı olan sivilce lekeleri, insanı çileden çıkarabilir. Bu noktada makalemizde sivilce nedir, sivilce nasıl geçer, gibi önemli soruların yanıtlarını arıyor olacağız.

Sivilce Nedir? Nasıl Oluşur?

En küçük çıban olarak da bilinen sivilce, içi irin dolu küçük deri parçacıklarıdır. Görünüme negatif yönde etki eden sivilceler genel olarak zararsızdır. Genel olarak sivilceler yanak, yüz, boyun ve sırt bölgelerinde çok sık görülmektedir. Tedavisi basit olsa da bazı insanlarda sivilcelerin kalıcı olduğu da gözlemlenmiştir.

En çok ergenlik döneminde görülen sivilce beraberinde ruhsal bozuklukları ve kalıcı sivilce lekeleri problemlerini beraberinde getirebilir. Sivilceler yoğunlaşmaya başladığı zaman cildiye doktoruna başvurulur ve tedavi süreci planlanırsa, hem ruhsal hem de fiziksel problemler başlamadan önlem alınmış olur. Özellikle ergenlik dönemindeki gençler görünümlerinin sivilceler nedeniyle kötü olması sebebiyle sivilce nasıl geçer sorusunu sormakta ve yanıt bulamadıkları zaman psikolojik olarak problemler yaşayabilmektedir.

Tedavi sürecinde, eğer sivilceler yeni çıkmaya başladıysa büyümelerini durdurabilir, var olan sivilcelerin kaybolması sağlanabilir. Oldukça fazla tedavi yöntemi bulunan sivilcelerle savaşmanın başarı oranı çok yüksektir.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce oluşumunu ve kalıcı sivilce lekeleri için baştan itibaren önlem almayı öğrenerek, bu problemle başa çıkılabilir. Sivilce neden olur, sorusunun yanıtını maddeler halinde verelim.

  1. Ölü Cilt Hücreleri: Saç kökleri yağ bezleri ile bağlantılıdır ve bezler sebum salgılar. Normal şartlarda cilt altında serbest bir şekilde dolaşan sebumlar yığılma yaptığında sivilce oluşabilir.
  2. Yağ Üretimi: Cildin dış kısmı en çok yağ oluşumunun bulunduğu bölgedir ve yağ ile ölü cilt hücreleri birleştiği zaman ortaya sivilce çıkmaktadır.
  3. Tıkanan Gözenekler: Ölü cilt hücreleriyle beraber sebumların gözeneklere yığılması tıkanıklığa neden olur ve bu ortamda bakteriler oluşur. Elbette bu bakteriler de sivilce oluşumuna katkı sağlar.
  4. Testosteron: Ergenlik döneminde sivilce artışının görülmesi tamamen testosteron hormonunun aşırı salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Testosteron erkeklerde penis büyümesi ve testis oluşumunu sağlarken, kadınlarda kaş oluşumunu ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Elbette artan testosteron seviyesi cildin ihtiyaç duyduğundan daha fazla sebum sağladığında sivilce oluşumu kaçınılmaz olur.

Beş madde ile sivilce nedir, sivilce neden oluşur, sorularının yanıtını vermiş olduk. Şimdi de sivilce nasıl geçer, sorusunun yanıtını verelim.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce nasıl geçer, sorusundan evvel başka bir soruyu daha yanıtlamak gerekiyor; sivilce oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir?

Sivilce oluşumunu etkileyen faktörler, kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlığı, stres, hormon durumları olmakla beraber, iç hastalıkların (özellikle karaciğerin) dışa vuran bir belirtisi de olabilmektedir. Bu noktada sivilce oluşumunuz varsa, doktora görünmenizde fayda var.

Peki sivilce nasıl geçer? Birçok insan sizi hemen aktara gönderebilir ya da evde birçok kür tarifi verebilir. Ama işin boyutu basit bir sivilce oluşumundan ötedeyse ve bunu bilmiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bizim tavsiyemiz, cildinizde yoğun sivilce oluşumu varsa, bir cildiye doktoruyla randevu ayarlamanız yönünde olacak. Çünkü eğer doğal yollarla tedavi edilebilecek bir sivilce oluşumu varsa, kendisi size doğal sabunlar ya da kremler önerecektir. Eğer daha farklı bir problemle karşı karşıyaysanız, emin olun, aktardan alacağınız bitkilerden daha iyi bir tedavi önerilebilir…

Doktor önerisi dışındaki hiçbir çözümün garantisi yoktur ve bazı ürünler sizin için tehlikeli olabilir. Sivilce oluşumunu minimuma indirmek ve ortadan kaldırmak adına bakteri üretimini, iltihaplanmayı durdurmaya yönelik tedavi yapılmaktadır.

Bu durum yanlış anlaşılmasın, aktarlar çoğu probleme derman olabiliyor ama karaciğer problemi nedeniyle sivilce oluşumuna doğal kremler ya da sabunlar fayda etmez. Bu yüzden önce doktora gidip önemli bir problem olmadığını doğrulamak, istenirse ardından aktara uğrayarak düşünülen tedaviyi başlatmak da elbette bir çözüm.

Sivilce tedavisi genelde 1-2 ay içerisinde olumlu bir yanıt verecektir ama bu süreçte doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız gerekebilir. Bu öneriler genel anlamda, cips, kola, kahve, çikolata ve benzeri yiyecek, içeceklerden, stresten uzak durmanız yönünde olacaktır.

Sivilce nasıl geçer sorusunun yanıtı aslında bu kadar basit.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Erkeklerde Meme Büyümesi

Prostat Nedir?

Ereksıyon Sorunu

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.