Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kimlere Yakışır | SAKAL.ORG
Takip Edin

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kimlere Yakışır

uzun saç bakımı nasıl yapılır

Saç & Sakal

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kimlere Yakışır

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kimlere Yakışır

Bu makale erkekte uzun saç kimlere yakışır? ve uzun saç bakımı nasıl yapılır? ile ilgili bilgi içermektedir.

2000’li yıllarda yaşamış olan her erkek en az bir kere saçlarını uzatmayı düşünmüştür. Bu noktada saç uzatma arzusunun istediği sabır ve azim bir çok insanı yormuş ve bu arzudan vazgeçmesini sağlamıştır. Ayrıca birçok insan yine saç uzatmak isteyip, erkek saç modelleri ile ilgili yeterli bilgiye ulaştıktan sonra saç bakımını nasıl yapılır sorusu yüzünden cesaret edememiştir.

Çünkü uzamaya bırakılan saç, uzama aşamasında, bir noktada istenmeyecek kadar kötü bir görünüme sebep olur ve tam olarak uzayana kadar oldukça rahatsız eder.

Peki erkekler uzun saç modelleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? uzun saç bakımı nasıl yapılmalıdır? Görünüşüne önem veren erkekler için rehber niteliğindeki makalemizin devamında bu soruların yanıtlarını veriyoruz.

Erkekte Uzun Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

Öncelikle bilinmelidir ki, uzun saç bakımı çok zor ayrıca uzun saç modelleri en çok uzun boylu, en azından orta boylu erkeklere yakışmaktadır. Eğer boyunuz ortanın altındaysa (TÜİK verileri 1,72 cm gösteriyor ama 1,70 diyelim), saç uzatma konusunda biraz çekimser olmalarında fayda var. Zira uzun saç, kısa boylu erkekleri çok daha kısa gösterir. Bu noktada görünümümü güzelleştireyim, derken, boyunuzun olduğundan daha kısa görünmesine neden olabilirsiniz. Saç ve boy aranızdaki orantıyı güzel ayarlamanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir :  Popüler Sakal Modelleri ve Trendleri

Yine aynı şekilde boynunuzun uzunluğu, uzun saç modelleri nin size yakışıp yakışmayacağı konusunda fikir vermektedir. Bu noktada kısa boyunlu erkeklere uzun saç, uzun boyunlu erkeklere oranla daha az yakışmaktadır. Ayrıca kısa bir boyun, saçlarınız uzadıkça boyunuzun kısa görünmesine sebep olacaktır.

Aynı zamanda erkeklerde uzun saç modelleri tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de, alın genişliğidir. Unutulmamalıdır ki, uzun saç modelleri geniş alınları olduğundan daha güzel gösterecektir.

Yukarıdaki kriterlere ek olarak yüz şekliniz de uzun saç modelleri için oldukça önemli bir hal alıyor. Yüz şekliniz büyükse, uzun saçla daha büyük, küçükse, uzun saçla daha küçük görünecektir. Bu noktada uzun saçların yakıştığı erkekleri gözlemleyecek olursanız, tamamının ortalama bir yüz boyutunun olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde uzun ve yuvarlak yüz hatlarına sahip erkeklere de uzun saç yakışmaz.

Gördüğünüz gibi, uzun saç modelleri arasından bir seçim yaparak kendinize tarz yaratmak, saç stilleri arasından kendinize en yakışanı bulmak istiyorsanız, yukarıdaki önerilere ve saç bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir :  Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Uzun saç modellerinden herhangi birinin size uygun olduğunu düşündünüz ve saçlarınızı uzatmaya karar verdiniz. Bu noktada bilmeniz gereken bir şey var; uzun saçlar, kısa saçlardan daha çok bakım gerektirir. Dökülmemesi, yıpranmaması ve daha canlı bir görünüme sahip olması için tercihen erkek saç bakımı ürünleri kullanmanız, saçlarınıza özen göstererek dikkat etmeniz gerekecektir.

Erkek Saç Bakımı İçin Gerekenler

Erkek saç bakımı için ne yapılabilir, diye soranlara özel oldukça faydalı ve az masraflı bir bakım önerisi sunuyoruz. İşte madde madde, erkek saç bakımı önerilerimiz:

 • Vitamin almayı unutmayın.

Saçların dökülmemesi, daha sağlıklı olabilmesi adına vitaminlere ihtiyacı vardır. Doğal yollardan vitamin takviyesi alabileceğiniz gibi, doktor ya da eczacınıza danışarak vitamin takviyesi talep edebilirsiniz.

 • Saç bakım ürünlerini araştırın.

Her saç bakım ürünü saçlara iyi gelmez! Herkese iyi gelen ürünler de sizin saçlarınıza iyi gelmeyebilir. Kuaförünüzden yardım isteyebilirsiniz.

 • Saçlarınızı sık sık taramayın.

Saçlarınızı sürekli tararsanız, kırıklar artar. Erkek saç stilleri arasında son dönemde en büyük rağbeti gören uzun saçlar, kırıksız ve canlı daha güzel durur. Günde en fazla bir kere taramanız yeterli olacaktır.

 • Taraklarınızı dikkatle seçin.
İlginizi çekebilir :  Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Uzman Yorumları

Saçlarınızı taramak için ahşap taraklar kullanın. Plastik taraklar saçlarınızda elektriklenmeye neden olurken, metal taraklar kırıklara neden olur.

 • Saçlarınızı sık sık yıkamayın.

Elbette temizlik oldukça önemli. Fakat saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız, 2-3 günde bir yıkamanız gerekecek.

 • Bakım yapın.

Evde yapacağınız bakımlarla egzama, kepek, saç dökülmesi, saç yıpranması gibi problemlerle ortaya çıkmadan savaşabilirsiniz.

 • Çok fazla şampuan kullanmayın.

Aslında en önemlisi bu. Her ne kadar temiz hissettirse, güzel koksa da, şampuanları çok sık kullanmak ve saçta uzun süre bekletmek yarardan çok zarar sağlıyor.  Ayrıca kadınların çekici bulduğu erkekler arasında uzun saçlı olanların oranı hiç de küçümsenecek derecede değil. Diğer erkeklerden bir adım önde olmak için Çekici Erkek Nasıl Olunur? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Erkekte uzun saç modelleri kimlere yakışır?  Erkek uzun saç bakımı nasıl yapılır, gibi sorulara yanıt verdiğimiz makalemiz umarız faydalı olmuştur. Yeni makalelerimiz de görüşmek üzere.

Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...

1985 Trabzon doğumlu, Sakal.org, Kadingibi.com, Musteritemsilciniz.com projelerinin kurucusu aynı zamanda seodem.com Dijital Pazarlama ve Reklam Ajansının kurucusu Wordpress, SEO, SEM, PHP geliştiricisi ve içerik yazarı.

1 Yorum

1 Comment

 1. Derya

  29 Kasım 2018 at 11:21 pm

  Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler... Saç & Sakal

Çok Okunanlar

Editörün Seçimi

Yukarı