Sıradaki içerik:

Erkeklerde Saç Dökülmesi

e
sv

Varikosel Nedir

varikosel nedir

Belki de ilk defa duydunuz ve varikosel nedir, sorusunun yanıtını merak ettiniz. Belki de bu problemin ortaya çıkmasından şüphelendiniz ya da ne yazık ki bu hastalıkla başa çıkmanız gerekiyor ve bu sebeplerden birinden ötürü varikosel belirtileri, varikosel nedenleri üzerine bir araştırma yapma ihtiyacı duydunuz. Bu makalemizde sizlere varikosel nedir, sorusunun yanı sıra varikosel neden olur, tedavisi nasıl gerçekleştirilir, varikosel ameliyatı yaptıranlar ne gibi sonuçlar alır, sorularının yanıtlarını da veriyor olacağız.

Varikosel Nedir? Hangi Yaşlarda Daha Sık Görülür?

Türkiye’de yaşayan ve muayene olan erkeklerin yüzde on beşlik kısmında varikosel belirtileri görülmektedir. Kısırlık problemi ile doktora başvuran erkeklerde ise bu oran yüzde yirmi beşlere kadar tırmanmaktadır. Varikosel tedavisi mümkün olan ve tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açan, oldukça can sıkıcı bir hastalıktır.

Testislerdeki ısının artması, kirli kandaki toksik maddelerin testis çevresine toplanması ve testisteki kan akımının normalden farklı bir şekilde oluşması varikosel nedir sorusuna verilebilecek en net yanıttır.  Bu durumda döllenme kalitesi düşer ve kısırlık meydana gelebilir. Erkeklerde genel olarak 20 ile 30 yaş arasında oldukça sık görülebilir. Varikosel belirtileri arsında en yaygın ve fark edilebilir olanları ise şekil bozukluğu ve ağrı olmaktadır.

Varikosel Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel, testislere kan taşıyan kapakçıklardaki problemler nedeniyle ortaya çıkmakta olup, kapakçıklardaki problemlerin neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Yani varikosel neden olur sorusunun şu an için net bir yanıtı bulunmuyor. İlerleyen süreçte tıp ve teknoloji alanları geliştikçe, varikosel nedenleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacağız.

Varikosel belirtileri genel olarak aşağıdaki maddelerde yer aldığı gibi görülür;

  • İlerleyen varikosel hastalığında en belirgin özellik, testis bölgesindeki ağrılardır,
  • Ağrılar gece başlar ve sabah ortadan kalkmış olur,
  • Özellikle sürekli oturup kalkıldığında bu bölgede ağrılar daha yoğun hissedilir.
  • Şekil bozuklukları.

Varikosel hastalığının teşhisi genel olarak doktora muayene olan hastaların, düzenli ilişkiye girmelerine rağmen çocuklarının olmaması, testislerde hissedilen ağrı ve testis bölgelerinde şişlik şikayetleri olmaktadır.

Varikosel tedavisi olan bir hastalıktır ve hem radyolojik yöntemlerle hem de ameliyat ile problem ortadan kaldırılabilir.

Varikosel ameliyatı olanlar incelendiğinde ameliyat sonrası hastalığın tekrar nüksetme oranı oldukça düşüktür. Hatta sıfıra yakındır, diyebiliriz. Fakat varikosel problemi de aşamalardan oluşmaktadır. Özellikle ilerleyen aşamalarda ameliyattan verim alma olasılığı düşmektedir. Bu nedenle, eğer böyle bir şüpheniz varsa, kesinlikle doktor muayenesinden geçmenizi öneririz.

Varikosel ameliyatı ortalama 1,5 ile 2,5 saat arasında tamamlanır. Elbette bu süreç bağlanacak damar sayısı, işlem yapılacak olan testisin ya da testislerin hangileri olduğuyla yakından ilişkilidir. Bu hastalığın insan anatomisi gereği yüzde doksan oranında sol testiste olduğu da, uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İşlem, 2 santimlik bir kesinin üzerinden mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir ve riski derecesi yok denecek kadar azdır. Ameliyat sonrası birey birkaç gün içerisinde normal yaşantısına dönebilir ama spor gibi yorucu aktivitelerden 6-8 hafta uzak kalması beklenmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası 90 gün sonra sperm kalitesi tekrar kontrol edilir ve hastaya sperm kalitesini kontrol altında tutabilmek adına genel olarak beslenme düzenine dikkat etmesi, sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durması yönünde bilgilendirme yapılır. Bu ameliyatın başarıya ulaşma oranı ortalama %60 ile %70 arasında değişmektedir.

Varikosel nedir, sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde verdik ama unutmamak gerekiyor ki bu hastalık kendi kendine geçen ya da bitkisel çözümlerle ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Eğer bir şüpheniz varsa, kesinlikle doktor muayenesine başvurmanız ve doktorunuzun yönergelerini harfiyen uygulamanız gerekmektedir.


Ayrıca ilginizi çekebilir;

Prostat Nedir?

Ereksıyon Sorunu

Erkeklerde Meme Büyümesi

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.